با صدای بلند ترانه خواننده حمید عسکری

با صدای بلند: ترانه خواننده حمید عسکری اینستاگرام اینستاگرام حمید عسکری پست حمید عسکری جشن تولد پسر خواننده معروف جشن تولد کارن

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ربّنای شجریان ثبت ‌ملی شد

زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و مدیر شرکت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون

ربّنای شجریان ثبت ‌ملی شد

ربّنای شجریان ثبت ملی شد

عبارات مهم : ایران

زهرا احمدی پور، معاون مدیر جمهوری و مدیر شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، لوح ثبت ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون شجریان فرزند این هنرمند اهدا کرد.

به گزارش خبرآنلاین؛ عصر امروز 19 اردیبهشت در نشستی که با حضور همایون شجریان، سهراب پورناظری و تهمورس پورناظری در محل دفتر ریاست شرکت میراث فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی پور گفت: «در آستانه ماه مبارک رمضان ربّنای استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است است.»

ربّنای شجریان ثبت ‌ملی شد

معاون مدیر جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر جهت این هنرمند بی بدیل افزود: «استاد شجریان یکی از سرمایه های ملی کشور عزیزمان ایران است و شرکت میراث فرهنگی به علت علاقه و اهمیتی که مردم کشور عزیزمان ایران جهت ربنای شجریان قائل هستند و خاطراتشان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده هست، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.»

«ربّنا»، یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و مشمول بر ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا شروع می شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده است و جهت مدت ۳۰ سال، جزء برنامه های مهم رادیو و تلویزیون کشور عزیزمان ایران در ماه رمضان بوده است.

زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و مدیر شرکت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون

بنا به گفتهٔ محمدرضا شجریان، انگیزهٔ مهم او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده است است.

شجریان ربّنا را در دستگاه سه گاه خوانده و با مرکب خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می زند و سپس به سه گاه برمی گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به یاد پدر» ضبط کرده، انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: ایران | شجریان | ایرانی | ماه رمضان | استاد شجریان | میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | همایون شجریان | محمدرضا شجریان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs