با صدای بلند ترانه خواننده حمید عسکری

با صدای بلند: ترانه خواننده حمید عسکری اینستاگرام اینستاگرام حمید عسکری پست حمید عسکری جشن تولد پسر خواننده معروف جشن تولد کارن

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی حرکت بازارها در مدار آرامش

بازارهای سه گانه بورس، ارز و سکه جهت دومین روز متوالی بعد از صحبت ترامپ، روند متعادل خود را ادامه دادند. در این میان، شاخص سهام رشد ۱۳۱ واحدی را تجربه کرد و دلا

حرکت بازارها در مدار آرامش

حرکت بازارها در مدار آرامش

عبارات مهم : ایران

بازارهای سه گانه بورس، ارز و سکه جهت دومین روز متوالی بعد از صحبت ترامپ، روند متعادل خود را ادامه دادند. در این میان، شاخص سهام رشد ۱۳۱ واحدی را تجربه کرد و دلار و سکه تمام با نوسانی محدود به ترتیب به قیمت ۴۰۰۸ تومان و یک میلیون و ۳۱۲ هزار تومان معامله شدند. با این حال، به نظر می رسد فعالان بازارها نوعی احتیاط نامحسوس را در دادوستدهای خود لحاظ می کنند؛ به طوری که بورس بازان عموما به سهام بنیادی و تازه واردها اقبال نشان می دهند و فعالان ارزی نیز جهت خرید در قیمت های اوج عجله نمی کنند.

شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با رشد ۱۳۱ واحدی (معادل ۱۵/ ۰ درصد) مواجه شد و فاصله خود را با میانه کانال ۸۵هزار واحدی کم کردن داد. شاخص کل هم وزن نیز روز گذشته تقریبا ۲/ ۰ درصد رشد کرد. این در حالی بود که ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی به ۹۴میلیارد تومان رسید.

حرکت بازارها در مدار آرامش

پس از اعلام موضع ترامپ راجع به برجام، این دومین روزی است که بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با معاملاتی کم حجم رشد می کند. بازار روز گذشته در چند گروه خلاصه می شد. بیشترین ارزش معاملات (تقریبا ۳۰ درصد از کل معاملات خرد دیروز) در گروه فلزات اساسی رقم خورد که می تواند نشانه ای از میل به فعالان بازار به خرید سهام بنیادی و کم ریسک تلقی شود. در کنار نمادهای کم ریسک تر و بنیادی تر، توجه فعالان بازار به نمادهای تازه وارد قابل توجه هست. در واقع به نظر می رسد بورس بازان هنوز محتاطانه بازار را دنبال می کنند.

نشانه های احتیاط

بازارهای سه گانه بورس، ارز و سکه جهت دومین روز متوالی بعد از صحبت ترامپ، روند متعادل خود را ادامه دادند. در این میان، شاخص سهام رشد ۱۳۱ واحدی را تجربه کرد و دلا

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران این روزها در حالی پیگیری می شود که سایه سنگین احتیاط همچنان بر سر بازار احساس می شود. هفته های گذشته بااهمیت ترین ریسک بازار سهام غیرقابل آینده نگری بودن موضع گیری ترامپ نسبت به برجام عنوان می شد. همین عامل باعث کم کردن قابل توجه ارزش معاملات روزانه و همچنین افت نسبی قیمت ها در بازار شد.

طبیعی بود که فعالان بازار ترجیح دهند تا جایی که ممکن است از خرید سهام، دست کم در محدوده های مثبت تابلو خودداری کنند.این در حالی است که پیش از مطرح شدن ریسک برجام و بازتاب آن در بازار سهام، زمینه های مناسبی جهت رشد بورس فراهم شده است بود. حتی در شهریورماه که به طور سنتی به عنوان کم رونق ترین دوره جهت بورس آشنا می شود، با وجود افت ارزش معاملات، قیمت سهام رشد مناسبی را تجربه کرد. در انتهای شهریورماه به طور همزمان هم ارزش معاملات رشد نشان داد و هم قیمت ها روند صعودی خود را ادامه دادند. ولی درست از ابتدای مهرماه که انتظار می رفت دوره ای طلایی جهت بازار سهام باشد، ریسک سیاسی فعالان بازار را به هراس انداخت و احتیاط ناشی از درنظر گرفتن ریسک های سیاسی روند بورس را کم رونق کرد.

از ابتدای هفته جاری اما، بعد از روشن شدن مواضع مدیر جمهور ایالات متحده، باز بر خلاف آنچه انتظار می رفت قیمت ها با شتاب معناداری رشد کردند. احتمالا در شرایط فعلی استنباط فعالان بورس این است که حمایت های اروپا و چین از برجام می تواند کارها احتمالی دولت آمریکا را بی اثر کند. علاوه بر آن، مدت احتمالا ۶۰روزه ای تا اعلام نظر کنگره راجع به برجام باقی مانده است که می تواند وقت خوبی جهت نوسان مثبت قیمت ها و در نتیجه خرید سهام باشد.در نتیجه بخشی از بدنه بازار از ابتدای هفته جاری اقدام به خرید سهام کرد و در کنار آن از پتانسیل عرضه سهام کاسته شد.

حرکت بازارها در مدار آرامش

بنابراین همزمان با افت میل به فروش سهام، تنها اندکی زیاد کردن میل به خرید کافی بود تا قیمت ها به طور معناداری رشد کند. آنچه در این شرایط تا حدودی دلواپس کننده به نظر می رسد از طرفی ارزش پایین معاملات روزانه و از طرف دیگر انتقال مالکیت از سمت سهامداران حقیقی به سمت سهامداران حقوقی هست. به طور سنتی همکاری سهامداران حقیقی در معاملات و فعالیت آنان در سمت خرید سیگنال مثبتی جهت روند مثبت شاخص ها و قیمت ها در کوتاه مدت هست. در سال های اخیر فعالان حقیقی بازار نقش بسزایی در شکل گیری روندهای قیمتی ایفا کرده اند. اگرچه در میان اشخاص حقیقی معاملات هیجانی رواج بیشتری دارد که این عنوان می تواند منجر به تشکیل حباب های مثبت و منفی قیمتی شود، ولی حضور این فعالان در بازار همواره معاملات را جالب تر و پرشورتر می کند.

از ابتدای مهرماه تا کنون این اشخاص حقوقی بودند که زیاد در مقام خریدار سهام ظاهر می شدند. حقیقی ها زیاد تلاش داشتند با فروش سهام از بازار خارج شوند. از ابتدای مهرماه تا چهارشنبه هفته گذشته، عوض کردن مالکیت حقیقی به حقوقی در معاملات خرد سهام و حق تقدم تقریبا به اندازه ۲۰۰میلیارد تومان بود. در ابتدای هفته (روز شنبه) این روند عوض کردن کرد. در حالی که ارزش معاملات خرد روز شنبه تقریبا ۷۴میلیارد تومان بود، خالص خرید حقیقی ها بالغ بر ۴میلیارد تومان شد. به نظر می رسید که این عنوان می تواند شروعی دوباره جهت حضور فعالان حقیقی بازار در سمت تقاضا باشد. روز گذشته ولی دوباره اشخاص حقیقی فروش سهام را به خرید آن ترجیح دادند.روز گذشته تقریبا به اندازه ۱۰ میلیارد تومان از مالکیت سهامداران حقیقی کاسته شد و به حساب حقوقی ها رفت. این عنوان نشان از آن دارد که فضای احتیاطی همچنان بر کلیت بازار (به خاص در میان فعالان حقیقی بازار) سایه افکنده است.

بازارهای سه گانه بورس، ارز و سکه جهت دومین روز متوالی بعد از صحبت ترامپ، روند متعادل خود را ادامه دادند. در این میان، شاخص سهام رشد ۱۳۱ واحدی را تجربه کرد و دلا

توجه خاص بورس بازان به سهام بنیادی و کم ریسک

روز گذشته تقریبا ۳۰ درصد از ارزش معاملات به گروه فلزات اساسی تخصیص داده شده است یافت. از ابتدای تابستان امسال و همزمان با رشد قیمت فلزات در بازارهای جهانی، توجه فعالان بازار به این گروه ها زیاد کردن یافت و شاخص این گروه تا محدوده قله تاریخی خود رشد کرد. در ابتدای پاییز هم قیمت های جهانی به عنوان یکی از عوامل پیشران بورس مطرح بود. در کنار آن عواملی از جمله رشد قیمت دلار مبادله ای، قیمت دلار آزاد، احتمال کم کردن موثر و واقعی قیمت سود سپرده های بانکی و همچنین وجود چشم انداز تورمی مطرح بود. ولی ریسک های سیاسی از اوایل پاییز از اثر این عوامل بر بازار سهام کاست.

حالا با تعیین وظیفه این ریسک سیاسی و با این پیش فرض که احتمالا فعالان بازار سهام حیات برجام را وابسته به تصمیم ترامپ نمی دانند و ضمنا اینکه اروپا تمام قد از برجام حمایت می کند، قاعدتا همان محرک های پیشین دوباره در بازار فعال شده است اند. ولی شواهد حکایت از آن دارد که بورس بازان هنوز معاملات خود را محتاطانه پیگیری می کنند. رونق تنها در نمادهایی مشاهده می شود که به زعم بازار ریسک کمتری دارند.با توجه به آنکه قیمت های جهانی فلزات همچنان در محدوده مطلوبی قرار دارند و با قیمت هایی که به عنوان مفروضات بودجه شرکت ها در نظر گرفته شده است اند فاصله ای نسبی دارد، سهام شرکت های حاضر در گروه فلزات اساسی به عنوان گروهی کم ریسک و دارای پتانسیل اوج جهت نوسان مثبت مورد توجه فعالان بازار سهام قرار دارد.

حرکت بازارها در مدار آرامش

روز گذشته کل ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی به ۹۴ میلیارد تومان رسید. همان طور که اشاره شده است ۳۰ درصد از این رقم (۲۹ میلیارد تومان) به معاملات گروه فلزات اساسی تخصیص داده شده است یافت. ارزش معاملات خرد فرابورس نیز ۳۰ میلیارد تومان بود که ۱۰ میلیارد تومان آن به معاملات سهام شرکت لیزینگ کشور عزیزمان ایران و شرق تخصیص داده شده است یافت. در واقع فعالان بازار سهام زیاد در نمادهای گروه فلزات اساسی و همچنین نمادهای تازه وارد فعال بودند. نمادهای تازه وارد به علت آنکه به عنوان سرمایه گذاری کم ریسک بین فعالان بازار مطرح هستند، این روزها زیاد مورد توجه بازار هستند.

احتیاط فعالان بازار سهام باعث شده است است که نمادهای کم ریسک تر بیشترین سهم از ارزش معاملات را به خود تخصیص داده شده است دهند؛ بنابراین فعالیت بورس بازان محدود به دو جبهه فلزات اساسی و نمادهای تازه وارد شده است است.

مروری بر آمار معاملات دیروز

شاخص کل بورس روز گذشته با رشد ۱۳۱ واحدی به رقم ۸۵ هزار و ۳۹۵ رسید. سهامداران بورسی دیروز بیش از ۴۳۳ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر ۱۰۸ میلیارد تومان بود. همان طور که اشاره شد ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی به ۹۴ میلیارد تومان رسید که نسبت به ابتدای هفته رشد نسبی را تجربه می کند. همچنین شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب ۱۰۰ و ۲۴۳ واحد رشد کردند. نمادهای فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران، گل گهر، فولاد خراسان، پالایش نفت اصفهان و فولاد خوزستان با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص رشد این متغیر را رقم زدند. این در حالی بود که دیروز آلومینیوم کشور عزیزمان ایران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشت. همچنین گروه های فلزات اساسی، ماشین و شیمیایی ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.

صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای سیمان داراب، مس شهید باهنر، کارتن ایران، قند شیرین خراسان، ماشین سازی نیرو محرکه، کربن کشور عزیزمان ایران و تایدواتر خاورمیانه بود. همچنین بیشترین کم کردن قیمت نیز در نمادهای لعابیران، آلومینیوم ایران، قند مرودشت، کاشی سعدی، بین المللی محصولات پارس، قند ثابت خراسان و لبنیات پاک ثبت شد.

در آخر معاملات دیروز سهام کارتن ایران، اوراق همکاری شهرداری سبزوار، اوراق همکاری رایان سایپا، سهام مس شهید باهنر، کنترل خوردگی تکین کو، اوراق صکوک مرابحه سایپا و اوراق اجاره سایپا با سنگین ترین صف های خرید مواجه شدند. این در حالی بود که در سوی دیگر بازار اوراق همکاری شهرداری مشهد، اوراق صکوک سایپا، سهام عاملان بورس اوراق بهادار، سرمایه گذاری توسعه آذربایجان، صکوک اجاره سایپا و واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر بیشترین عرضه ها را داشتند. در آخر معاملات دیروز، فولاد مبارکه با معامله بلوکی ۴۵میلیون سهم به ارزش ۹ میلیارد تومان بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشتند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs